• Domov
  • Kontakt

ZDRAVI V POMLAD: S POROM IN SPREHODI NAD SPOMLADANSKO UTRUJENOSTJO

09. marec 2013


PREZRAČITE TELO IN UM TER SE IZOGNITE SPOMLADANSKI UTRUJENOSTI

Že ptički okrog nas čivkajo, da je s pomladjo nstopil čas prenove in regeneracije.  Čas med februarjem in marcem namreč predstavlja prehod iz najbolj mirnega, pasivnega zimskega dela leta v mlad, iskriv in najbolj aktiven del leta – Pomlad. Pomlad nas uči kako aktivirati telo in duha, kako pognati mlado kri po kanalih svojega telesa in v življenje pripeljati vrline kot so prijaznost, živahnost in sodelovanje.

Pomlad je po naravni tradicionalni medicini obravnavana kot faza širjenja in napredovanja. Ko se narava »aktivira« in požene sveže sokove po rastlinah, je takšna tudi tendenca počutja zdravega človeka. Naravno je, da ljudje oživimo, volja in motivacija vzklijeta znotraj nas, polni smo novih idej, načrtov in ustvarjalnosti. Vendar mnogi ljudje kljub prebujajoči energiji zunaj, v sebi občutijo pravo nasprotje tega. Prikrade se spomladanska utrujenost, ki s seboj prinaša težo, pomanjkanje volje, motivacije in zagona. Zakaj se le človek, izmed vseh živih vrst, srečuje s to obliko utrujenosti spomladi?

 ZAKAJ NASTANE SPOMLADANSKA UTRUJENOST

Spomladanska utrujenost ima vzrok v jesenskih in zimskih mesecih, ko je naravno, da zmanjšamo aktivnosti, ki telo izčrpavajo. Nastane lahko zaradi pretiravanja z fizičnimi aktivnostmi in oblikami telesne vadbe, ki spodbujajo bitje srca, zadihanost in potenje v hladnem zimskem delu leta. Le ta je namreč namenjen počitku in regeneraciji telesa. Če pozimi telesu nismo namenili dovolj časa za obnovo, je sistem notranjih vitalnih organov  porušen. Če s povečanimi aktivnostmi nadaljujemo tudi v pomlad, lahko utrujenost preide v kronično, kar posledično pomeni kronični primanjkaj energije v ledvicah, vranici in pljučih. Tudi močan stres in prekomerne mentalne aktivnosti kot so načrtovanje ali branje, posebej v popoldanskih in večernih urah bodo načele in oslabile ledvica, ki  v telesu predstavljajo glavno »generatorsko postajo« za dotok vitalne energije. Ker so ledvica »mama« jeter in žolčnika, ki sta odgovorna za to, da se spomladi počutimo živi in polni energije, le te ne morejo proizvajati dovolj življenjske sile. Zato v času razcveta in življenja telo kliče po počitku in pozornosti.

KAKO SE ZAŠČITIMO PRED SPOMLADANSKO UTRUJENOSTJO

 Glede na Nei Jing, 4500 let star kitajski klasik o zdravljenju in zdravju, je glavni recept za dobro počutje spomladi vsakodnevno polnjenje uma, telesa in duha s svežo t.i. »jang« energijo. Jang energija je sestavljena iz pozitivnih misli, pretočnih čustev, mlade in polne hrane, svežega zraka, primernega gibanja in počitka. S to energijo bo sleherna celica telesa dobila moč za normalno delovanje, telo bo obnovljeno z mladostniškim žarom in vitalnostjo, ljudje pa ne bodo poznali več utrujenosti spomladi. Tako kot vsakodnevno prezračite stanovanje ali hišo kjer bivate, »prezračenje« telesa in uma vsakodnevno odstranjuje  težko, zaspano, zastalo, melanholično in umirajočo energijo znotraj vas in vas napolni s svežino in vitalnostjo.

 

Zadihajmo s celim telesom. Praktično to pomeni, da si zjutraj namenite 15 -20 minut, da dobro predihate telo ob svežem zraku, najprej 9 krat dobro izdihnemo skozi usta, nato pa poudarimo vdih, ki je vse bolj globok in trebušni. Vdihujemo tako, da se najprej s svežim dihom napolni trebuh, potem trebušna votlina in na koncu pljuča. Ponovimo vsaj 9 krat. Tako bo telo dobilo vzorec celostnega naravnega dihanja. Nato se priporoča, da izvedete nekaj gibov, ki telo poživijo in vzpostavijo dobro cirkulacijo krvi. Tudi ob gibih smo pozorni na dihanje, posebej na globoki vdih. To bo močno spodbudilo sistem, da odstrani strupe iz telesa, hkrati pa bo aktiviralo tudi debelo črevo, da fizično odstranimo nečistoče skozi redno izločanje. Ko lahko to preprosto prakso naravno izvajamo vsakodnevno, naše telo postane tovarna, ki neprestano proizvaja življenje znotraj nas.

Če vam zjutraj ostane še kakšna mintuka ali dve za »kopel« v jutranjem vzhajajočem soncu, vas bo to dodatno napolnilo z mlado jang energijo in pozitivno naravnalo vaše misli in čustva. Takšna praksa zagotavlja najbolj učinkovit in hkrati najbolj poceni pomlajevalni program, ki uspešno prežene tudi vsako vrsto utrujenosti.

ŠE NEKAJ PRAKTIČNIH NAPOTKOV

V primeru vseh vrst utrujenosti, je človekovo telo izčrpano in prazno. S tem namenom ga je potrebno najprej prehraniti in okrepiti. Kaj storimo?

 Spodbudimo gibanje na svežem zraku. Utrujen človek nima velike želje po živahnem in dinamičnem gibanju, zato se mu priporoča, da začne s kratkimi sprehodi v naravo, najbolje v zdrav gozd, kjer lahko opazuje poganjanje cvetov in nežno zelenega listja na drevesu. Zelo krepčilen je gozd borov ali drugih zimzelenih dreves.  Začenši s petnajstimi minutami dnevno  lahko sprehode postopoma podaljšuje na  uro do dve uri dnevno.  Po dveh tednih se bo zbudila želja po intenzivnejšem gibanju. Takrat se pripročajo vse oblike vadbe, ki aktivirajo kite, sklepe in kostni mozeg kot na primer Tai qi in Qi gong. Takšna vadba je izjemno učinkovita za spodbujanje pretoka življenjske sile Qi po meredianih, hkrati pa poživlja duha in krepi vse notranje vitalne organe. Ker so v našem telesu jetra, žolčnik in oči organi, ki se najbolj odprejo in aktivirajo spomladi, je sedaj posebej primeren čas za krepitev teh organov. Po daljšem obdobju izvajanja Tai Qi-ja, se blagodejni učinek vaj pozna skozi ves dan. Izboljša se koncentracija, večina ljudi je tudi bolj ustvarjalna, mentalno sproščena ter zna bolje opraviti s stresom. Nivo energije se zelo poveča ne glede na to, kaj počnemo.

   

Jemo zeleno in pijemo kislo. V primeru utrujenosti se priporoča hrana in zelišča, ki krepijo in uglašujejo življenjsko energijo (Qi) in »pomladno družino organov«, kamor prištevamo jetra, žolčnik in oči. Jetra bo revitalizirala temno zelena zelenjava (v tem primeru je boljša kuhana) kot je špinača, ohrovt, brokoli, šalotka. Zelo krepčilen za čvrstost in revitalizacijo jeter in kit je por v vseh oblikah. Dodajmo ga jedem, zdravilen pa je tudi svež in surov.  Janež, kis in bambusovi vršički pa ne bodo le okrepili jeter in žolčnika, temveč pomagali tudi pri odlaganju presežnih kilogramov, ki so se nabrali pozimi. Da bi telesu pomagali začeti proizvajati več telesnih sokov, so odlični citrusi. Sok iz limon in mandarin bo spodbudil proizvodnjo tekočin, medtem ko bo čaj iz olupkov citrusov spodbudil pretok življenjske energije, odstranil zastalo energijo in zbudil željo po gibanju. Da bi zaužita hrana res učinkovala je ključno to, da je ne jemo, ko smo čustveno vznemirjeni. Ob vsakršnem nemiru pri hranjenju namreč tudi najboljša hrana in najbolj čista voda ne bosta resnično prehranili telesa.

Vzgajajmo prijaznost. Vse kar mislimo, čutimo, delamo in govorimo, vede ali nevede privabljamo v svoje življenje. Če želite svoje življenje obrniti na bolje, začnite misliti pozitivne misli, začutite vrline, delajte dobre stvari in govorite v pozitivnem smislu. Spomladi se nam naravno odpira prijaznost. Kar je naravno, resnično deluje. Poskusite svoje aktivnosti prijazno načrtovati, načrte prijazno izpeljati, se prijazno soočati z ljudmi in situacijami predvsem pa vsak dan prijazno pospremiti težke in temačne misli iz glave in telesa. Na ta način bo letošnja in vsaka prihodnja pomlad za vas to, kar resnično naj bi resnično bila – čista moč novega ustvarjanja.

 

Manja Potočnik








Vse pravice pridržane ©

2012 Društvo ŽAD, Kamenškova 28, 2000 Maribor

drustvo.zad@gmail.com